Dolar 33,0047
Euro 35,9523
Altın 2.545,19
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Parçalı Bulutlu

Mil Bayındır-Sen Denge Bekliyor!

20.12.2023
77
A+
A-

Büyükşehir Belediyesi ile Bem-Bir-Sen arasında imzalanan sosyal denge sözleşmesinin yankıları sürüyor. Mil Bayındırsen aynı özlük haklarından kendilerinin de yararlanması gerektiğini söyledi.

Mil Bayındır-Sen Denge Bekliyor!
REKLAM ALANI

Mil Bayındırsen Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Aydınlı ve Bölge Başkanı Hüseyin Kanza belediye personellerine uygulanan sosyal denge tazminatı ve giyim yardımı hakkında açıklamalarda bulundu. Mil Bayındırsen heyeti, sendika çalışmaları hakkında bilgi verdi. Anayasa’nın 49. Maddesini hatırlatan Aydınlı, “Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır” hükmü vardır. Bu maddeleri hatırlatmamızın ana gayesi kamu hizmetini yapan ve devlet memuru, işçi, sözleşmeli adı altında çalışan ve kamu hizmeti gören insanların çalıştıkları alanla ilgili özlük haklarıyla ilgili yapılan düzenlemelere dikkat çekmektir” dedi.

UYARLANMA VE MECCANİLİK

Mil Bayındır Sen Bölge Başkanı Hüseyin Kanza, Büyükşehir Belediyesi ile Bem-Bir-Sen arasında imzalanan sosyal denge sözleşmesi ile Büyükşehir ve BUSKİ’de görev yapan toplam 2 bin 303 memurun maaşlarına tavan ücret üzerinden iyileştirme yapıldığını hatırlattı. Buna göre en yüksek oran olan yüzde 120 üzerinden imzalar atılırken, memur maaşlarına ilave olarak net 7 bin 105 TL artış sağlandı. Kuruma göre değişen “Giyim Yardımı” adı altındaki ücret farklılıklarına dikkat çeken Kanza, “Her kurumun farklı ücret ödediği ve her idarenin kendine göre belirlediği bu manzara merkezi idarenin keyfiyeti ortadan kaldıracak müdahalesine muhtaç bir duruma geldi. Uzun zamandır yerel idarelerde devam eden SDS (Sosyal Denge Tazminatı) ödemesinin anayasal zemine çekilmesi, her türlü ödemede ve hizmette kamu hizmetinde birlik ve beraberliğin sağlanması, kamu hizmetinin kaliteli yürütülmesi adına kurumlar arasındaki aynı ünvanlı çalışanlar arasındaki ücret farklılığının ortadan kaldırılması, hukukun her yerde tesis edilmesi ile sosyal devlet anlayışının hâkim kılınması özlediğimiz ve beklediğimiz bir durum olarak gözüküyor. Kamu hizmetine ilişkin temel ilkeler; eşitlik, tarafsızlık, süreklilik, uyarlanma ve meccaniliktir” ifadelerini kullandı.

KARDEŞ OLMAK İSTİYORUZ

Hukuki statüleri aynı olmasına rağmen Mil Bayındır-sen olarak farklı muamele görmelerinin nedenlerini soran Hüseyin Kanza, “ Bu muamele hangi yasadan hayat bulup, meşrulaşıp güç almaktadır? Bu farklı muamele hangi kamu yararına hizmet etmektedir? Devletini ve milletini seven, onlar için her türlü fedakarlığı yapan kamu çalışanları olarak onurumuzu kaybetmek istemiyoruz. Eşit davranılsın istiyoruz. Devletimizin temel görevi eşitlik ilkesini korumak ve her türlü ayrımcılığa müsaade etmemektir. Bunu da ancak çalışanları arasında ötekileştirmeden, herkesin ontolojik varlığını kabul etmek ve ona saygı duymaktır. Mevlana ne güzel özetlemiş aslında. ‘Ne kul vardır ne köle, bütün insanlar kardeştir.’ Kardeş kalmak istiyoruz” ifadelerini kullandı!

REKLAM ALANI
Mil Bayındır-Sen
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.